Zdravotní benefity chilli

Je už takým nepísaným pravidlom, že jedlá, ktoré sú chutné, nie sú zdravé. To ale rozhodne neplatí o čili! Po ňom sa totiž nielenže nepriberá, ale ešte má neuveriteľne pozitívny efekt na zdravie. A čo všetko s naším telom dokáže? Tak to si práve dnes prezradíme!

My v HOT CHIP sme si čili obľúbili nielen pre jeho výnimočnú chuť, ale aj preto, že dokáže s ľudským telom úplné zázraky. Chceš vedieť, čo čili papričky dokážu? V tom prípade sa pohodlne usaď a vydaj sa s nami za liečebnými tajmi tejto jedinečnej potraviny.

Posilňuje imunitu

Čili papričky dokážu prirodzene podporiť a upevniť zdravie. Ako je to možné? Obsahujú totiž veľké množstvo vitamínu C. V jednej papričke ho nájdeš viac ako v pomaranči! Okrem toho tu nájdeš vitamín A, B6 alebo meď (antioxidant). Až sa teda nebudeš nabudúce cítiť vo svojej koži, doprajte si svoju obľúbenú čili papričku!

Je prírodným liekom proti bolesti

Hneď ako sa pustíš do jedenia čili, telo sa kapsaicínu (pálivá zložka čili) začne brániť tým, že bude uvoľňovať adrenalín. Ten potom spustí vlnu uvoľňovania endorfínu. A práve endorfín je známy ako prírodné analgetikum!
 

 

Pozitívne ovplyvňuje náladu

Už vieme, že konzumácia čili dokáže uvoľniť endorfín, teda hormón šťastia, ktorý vie zdvihnúť náladu. Okrem toho ale uvoľňuje aj dopamín – teda ďalší z hormónov šťastia, ktorý spôsobuje pocit spokojnosti a potešenia.
Ak sa ti teda zdá, že si na čili tak trochu závislý, je to úplne v poriadku. Mozog sa totiž rád fixuje na to, čo v tele vytvára pocit šťastia.

Pomáha spaľovať tuk

Máš nejaké to kilo navyše, ale do posilňovne ťa nikto nedostane? Potom sa zoznam s týmto jedinečným spaľovačom tuku: čili papričkou! Čili totiž dokáže nielen nakopnúť činnosť metabolizmu, ale tiež znižuje chuť do jedla.
Dôkazom môže byť aj jedna odborná štúdia, ktorá ukázala, že už 10 g čili dokáže významne zlepšiť spaľovanie. Vďaka tomu je čili dobrou prevenciou cukrovky alebo infarktu.
 

 

Podporuje libido

Kapsaicín je skutočne fascinujúci. A jeho vlastnosti ocenia aj tí, ktorí chcú nabudiť svoj sexuálny apetít. Okrem toho, že sa konzumáciou čili do tela uvoľňujú hormóny šťastia, zlepšuje sa aj jeho celkové prekrvenie. No a kombinácia týchto dvoch faktorov potom dokáže hotové zázraky!

Zlepšuje činnosť srdca

Pri ľuďoch, ktorí jedia čili, je oveľa menšie riziko infarktu alebo mŕtvice. Dôkazom môže byť štúdia, kde odborníci sledovali skupinu ľudí po dobu ôsmich rokov. Niektorí z nich pravidelne konzumovali čili a niektorí vôbec alebo výnimočne.
Výsledky výskumu, vytlačené v časopise Journal of American College of Cardiology, ukázali, že tí, ktorí konzumujú čili, si týmto znižujú riziko infarktu o takmer 45 % a riziko mŕtvice o zhruba 60 %.
 

Podpoř své zdraví s HOT CHIP

Podpor svoje zdravie s HOT CHIP
Ak si si doteraz nedokázal svoju lásku k čili obhájiť, nabudúce už máš celý rad argumentov. Okrem toho môžeš ukázať zdravotné benefity čili aj tým najbližším. Ako darček im totiž môžeš venovať napríklad práve náš imunitný balíček.