Pepper X

Nová najpálivejšia čili paprička?

Pepper X: Nová najpálivejšia čili paprička?

Pokiaľ si zavítal až sem, zrejme sa k tebe už tiež dostala informácia o novej najpálivejšej papričke sveta. Zatiaľ čo doteraz sa všetkým rosilo čelo len pri samotnom stretnutí s Carolinou Reaper, teraz dychtivo vyzerá príchod nového šampióna.

Kde sa táto paprička vzala?

A ako je to s jej existenciou?

Súčasnou držiteľkou rekordu najpálivejšej papričky sveta je Carolina Reaper. Jej prvenstvo dokazuje aj zapísanie v Guinessovom svete rekordov. Už od roku 2013 tak dominuje všetkým ostatným čili paprikám.

Konkurencia na obzore

Za vypestovaním Caroliny Reaper stojí Ed Currie z PuckerButt Pepper Company. O to väčší rozruch a úžas spôsobilo, keď tento rovnaký pestovateľ oznámil, že sa mu podarilo vyšľachtiť ešte pálivejšiu čili papričku, ktorú dočasne pomenoval Pepper X.

 

Názov Pepper X
Druh Capsicium Chinense
Stupeň pálivosti 3 180 000 SHU
Chuť Sladká s ovocnými podtónmi
Krajina pôvodu USA

 

Aká je sila Pepper X?

Keď Ed Currie v roku 2017 svetu oznámil túto senzáciu, uviedol tiež, že táto paprička má dosahovať 3 180 000 SHU, čo je o takmer milión stupňov SHU viac, než má Carolina Reaper!

Jediné, čo ju zatiaľ delí od úplného a oficiálneho prvenstva, je uznanie zo strany Guinessovho sveta rekordov. Oficiálne teda sila tejto papričky zmeraná nebola. Stále ju teda nie je možné vyhlásiť za najpálivejšiu, a to otvára dvere rôznym špekuláciám.

Paprička pre tých najodvážnejších

Keď sa pozrieme na hodnotu SHU, ktorú Pepper X dosahuje, vidíme, že bude pre všetkých milovníkov čili naozajstnou výzvou. Posúď sám, potoky potu a sĺz dokáže často privodiť aj samotné Habanero.

Pepper X je 9x silnejšia ako Habanero. Že ti tento údaj veľmi nehovorí, pretože nie si jeho skalný fanúšik? Potom budeš možno viac v obraze, keď ti povieme, že Pepper X je až 320x silnejšia ako Jalapeno!

Využitie v kuchyni

Pokiaľ premýšľaš nad tým, ako budeš môcť v budúcnosti túto papričku v kuchyni využiť, nemusíš sa príliš namáhať. Vzhľadom na svoju silu zostane dozaista iba ingredienciou tých najpálivejších omáčok alebo sa z nej stane ďalší challenge vo svete čili. O bežný doplnok pri varení tak rozhodne nepôjde.

Zrodenie novej legendy alebo fake news?

Kedy táto paprička opradená legendami oficiálne vstúpi do sveta toho najpálivejšieho čili, je zatiaľ otázkou. Vzhľadom na to, že jej existencia bola oznámená už v roku 2017 a stále neexistujú oficiálne dôkazy o jej sile, objavuje sa medzi fanúšikmi určitá skepsa.

Teraz nezostáva nič iné, ako počkať, či bude dočasne nazývaná Pepper X skutočne novou korunovanou kráľovnou najpálivejšieho čili a či jej do doby merania nevyfúkne miesto nejaká nová legenda.

Zoznám sa so súčasnou čili rekordmankou

Očakávať novú najpálivejšiu papričku je vždy vzrušujúce, ale nezabudni, koľkokrát už tu taký rozruch bol a pritom sa nikomu zatiaľ nepodarilo Carolinu Reaper zosadiť.

Ak čili miluješ a si kapsaicínom doslova posadnutý, potom vyskúšaj náš Hot Chip Challenge! Obsahom balenia je čips z najpálivejšej papričky sveta a ide o skutočnú výzvu len pre tie najotrlejších! Keď ho dokážeš zjesť a celé to zachytíš na videu, ktoré zazdieľaš na sociálne siete s hashtagom #hotchipchallenge, môžeš sa zapojiť do našej súťaže!

Ak sa na challenge zatiaľ necítiš, potom vyskúšaj iné čili špeciality, ktorých u nás nájdeš celý rad. Môžeš začať omáčkami, džemami, snackmi, siahnuť po niektorom z vybraného korenia alebo skúsiť pár sušených čili papričiek.