5 najpálivejších papričiek,

ktoré musíš skúsiť

5 najpálivejších papričiek, ktoré musíš skúsiť

Ak miluješ čili, je isté, že svet čili papričiek poznáš odpredu aj odzadu. Ak si ale krásy extrémnej pálivosti objavil iba nedávno, možno sa snažíš v papričkách pomaly zorientovať. Preto sme si pre teba pripravili 5 najobľúbenejších papričiek, ktoré jednoducho musíš skúsiť!

Vymenovať tie najpálivejšie papričky by bolo jednoduché. My sme sa ale rozhodli ti predstaviť 5 najpálivejších papričiek s unikátnou chuťou a takých, ktorých meno má vo svete čili svoje stabilné miesto a jedinečnú povesť.

Keďže ale vieme, že začať najpálivejšou papričkou by pre teba mohol byť príliš veľký krst ohňom, vezmeme si to pekne od konca.

Číslo 5: Bird's Eye

Bird's Eye rozhodne nie je čili paprička, s ktorou by sa mal človek zahrávať. Keď si ju totiž porovnáme s tak známou a obľúbenou papričkou jalapeno, zistíme, že je viac ako 20x pálivejšia.

Bird's Eye pochádza z Ázie. Sú to papričky malého oválneho tvaru a dosahujú dĺžku okolo 3 cm. Či je ich názov odvodený práve z podobnosti s vtáčím okom alebo skutočnosti, že ju vtáky rozsievajú vo svojom truse, nevieme. Vieme ale, že ak miluješ štipľavé jedlá, potom túto papričku vo svojej kuchyni skrátka potrebuješ!

Na rozdiel od iných papričiek nemá Bird's Eye žiadnu špecifickú chuť. Dodáva teda jedlu predovšetkým pálivosť. Hodí sa do ázijských pokrmov, polievok, omáčok, gulášov alebo do nakladaného hermelínu. Daj si ale pozor, nech sa ti s ňou nešmykne pri dávkovaní ruka. Zažil by si potom totiž skutočné inferno!

Pálivosť: 100 000 SHU

 

Číslo 4: Habanero

Len máloktoré meno rezonuje vo svete čili tak, ako Habanero. Svojou výraznou pikantnosťou sa pre mnohých stáva vrcholom pálivosti a za jeho hranicu sa už vydať nechcú. A čo si budeme hovoriť, Habanero je už naozaj skutočná výzva.

Táto legendárna paprička pochádza z Kuby a jej názov je odvodený od Havany, teda hlavného mesta. Hoci si ľudia dodnes Habanero s Kubou spájajú, najväčším pestovateľom je v súčasnosti Mexiko.

Dôvod, prečo zaťať zuby a zahryznúť sa do Habanera, je prostý. Ukrýva v sebe totiž také jedinečné exotické tóny, že dokáže chuť každého jedla poslať do úplne nových sfér. Pocítiš tu žltý melón, kokos alebo papáje. Vďaka tomu sa dá použiť do sladkých aj slaných pokrmov.

Pálivosť: 350 000 SHU

Číslo 3: Naga Bhut Jolokia

Túto papričku si obľúbia skutoční odvážlivci. Veď nejaký čas bola dokonca tou najpálivejšou papričkou sveta! Pokiaľ sa ale odhodláš a skúsiš ju, potom budeš milo prekvapený. Jej ovocná chuť si ťa totiž úplne podmaní.

Naga Bhut Jolokia je naozaj chutnou čili papričkou. Ak máš strach, že napriek samému páleniu chuť neucítiš, nie je to tak. Táto paprička totiž nepáli hneď. Nechá ťa ponoriť sa do jej plnej a bohatej chuti. Hneď ako si ale povieš, že by si čakal, že táto paprička bude páliť viac, tak ešte len začne jazda. Naga Bhut Jolokia totiž začne chrliť plamene až po chvíli, ale o to dlhšie sa ťa bude držať a jej intenzívny útok nepôjde len tak utíšiť.

Pálivosť: 1 000 000 SHU

Číslo 2: Trinidad Moruga Scorpion

Už len slovo škorpión v názve tejto papričky napovedá, že stretnutie s ňou nemôže skončiť inak ako bolesťou a slzami. Je navyše jasné, že na toto čili len tak nezabudneš. A to nielen vďaka ultra vysokej pálivosti, ale aj pre jeho úžasnú arómu a ovocnú chuť.

Táto paprička si so svojim útokom dáva načas. Najprv ti dá priestor si ju vychutnať a potom začne pálenie pridávať na intenzite. Trinidad Moruga Scorpion je druhou najpálivejšou papričkou sveta, a pokiaľ jej silu prekonáš, budeš stáť na prahu tej najpálivejšej z pálivých: Carolina Reaper.

Pálivosť: 2 000 000 SHU

Číslo 1: Carolina Reaper

Na samotnom vrchole extrémnej pálivosti stojí Carolina Reaper, čili paprička vyšľachtená pestovateľom Edom Curriom. O jej pálivosti nemôže byť žiadnych pochýb. So svojou hodnotou 2 200 000 SHU zosadila všetkých konkurentov a usadila sa na pomyselný trón všetkých čili papričiek.

Carolina má jedinečnú chuť, ktorá ponúkne záblesky čokolády alebo čerešní. Skôr než si ju ale naplno užiješ, spoznáš niečo, čo si ešte nikdy nezažil. Štikútanie, pot, slzy a intenzívna, nepoľavujúca pálivosť sa niekoľko minút po konzumácii stanú tvojimi najbližšími spoločníkmi. Ale to stojí za to. Spoznať na vlastnej koži držiteľku Guinessovho rekordu je skrátka jedinečná výzva pre všetkých čili nadšencov.

Pálivosť: 2 200 000 SHU

3x Challenge Trio Pack (8,49 €/ks)
28,47 € 25,47 €
   
-11 %
Dárek zdarma
5x Challenge Tree Pack (7,9 €/ks)
47,45 € 39,50 €
   
-17 %
Zasadíme strom
Dárek zdarma
Doprava zdarma