5+1 zaujímavostí o čili

5+1 zaujímavostí o čili

Svet čili je skutočne zaujímavý a rozhodne tu nie je núdza o veľa prekvapujúcich faktov. To, že čili obsahuje vitamín C a používa sa ako analgetikum, to nie je zas taká novinka. Vedel si ale, že funguje ako účinný odpudzovač slonov alebo že môže byť drahé ako nové auto?

Čili prekvapuje svet už tisíce rokov. Samostatnou a skutočne fascinujúcou kapitolou sú napríklad jeho zdravotné benefity, o ktorých sme písali už predtým. Rovnako strhujúca je aj jeho bohatá história. Stále ale existuje niekoľko zaujímavostí, ktoré možno nepoznáš. Si pripravený zistiť, ako veľmi dobre sa vyznáš v čili? Tak ideme na to!

1. Najdrahšie čili sveta

Hľuzovky, šafran - tieto a ďalšie ingrediencie sú prednosťou tých najznámejších reštaurácií sveta. Vieš ale, že aj medzi čili papričkami sa nachádza jedna, ktorej cena sa medzi šéfkuchármi vyvažuje zlatom?

Touto čili papričkou je Aji Charapita. Pochádza z Peru a napriek svojej malej veľkosti je veľmi žiadaná. Používa sa čerstvá aj sušená a jedno kilo môže stáť viac ako 25 tisíc eur!

2. Čili papričkami proti slonom

Úrodu mnohých Afričanov často ničia hladné slony. Miestni ale našli riešenie. Zistili, že čili funguje ako skvelý odpudzovač. Rozmiestňujú ho teda do miest, kde majú svoje plodiny a hoci to znie neuveriteľne, slony takú nástrahu neprekonajú a skutočne ju obídu. Údajne totiž nemôžu vystáť jeho špecifickú vôňu. Dokonca stačí tak málo, ako namočiť povrázok do vody, obaliť v ho čili prášku a obohnať ním okolie svojich príbytkov.

3. Čili ako nebezpečná zložka korenistého spreja

Korenistý sprej dokáže napáchať obrovské škody. Jedným z dôvodov je aj to, že hlavnou zložkou je kapsaicín, teda účinná látka obsiahnutá v čili. V spreji ho navyše nájdete obrovské množstvo.

Korenistý sprej má dokonca svoje čestné miesto na Scovilleho stupnici pálivosti. Kým jalapeno dosahuje maximálnu hodnotu 5000 SHU, korenistý sprej siaha až na 2 000 000 SHU. Niektoré dokonca môžu prekročiť aj 5 000 000 SHU! To je viac ako dvojnásobná sila Caroliny Reaper v jednom spreji!

4. Konzumácia čili ti zdvihne náladu - a to doslova!

Hneď sa zahryzneš do čili, skôr alebo neskôr dorazí táto informácia do tvojho mozgu. Ten vyhodnotí pálivý podnet ako bolesť a spustí obranu. Do boja si vezme hormóny šťastia, ktorými sú endorfíny a dopamín. Tie nielenže pomôžu telu prekonať bolesť, ale navodia úplnú eufóriu. Dokonca sa hovorí, že samurajskí bojovníci konzumovali čili vždy skôr, ako šli do boja. Dôvodom malo byť práve ono nabudenie a získanie pocitu, že ich nikto neporazí.

5. Vtáky sú proti pálivosti čili imúnne

Vedel si, že pálivosť čili cítia iba cicavce? Vtáky túto skutočnosť vôbec nevnímajú. A v tomto ohľade to príroda zariadila skvele. Vďaka tomu totiž môžu vtáky čili bez problémov konzumovať a semienka v truse roznášať po okolí. To potom zaručí jeho prirodzený výsev.

6. Pozor, kam sa zahryzneš

Nie každá časť čili papričky páli rovnako. Takže kým pri konzumácii nejakej časti doslova horíš, s ďalšou časťou to už nemusí byť také divoké. Pokiaľ si si doteraz myslel, že štipľavosť papričky skrotíš odstránením bielych semienok, tak je to chyba! Najpálivejšia časť sa totiž nachádza priamo okolo nich. Ide o onú bielu dužinu, ktorá semienka tesne obklopuje.